درباره کافه رستوران 77

تقویم سال ۷۷ را نشان می داد. نقشه برداری و ‍پاس کردن محاسبات دیفرانسیل کابوس شبانه ام شده بود اما رستوران داری و اداره ی یک کافی شاپ کوچک با محیطی صمیمانه آرزویی بود که مدت ها در سر می پروراندم.

محمد حسین سیف الهی از دوستان دوران دبیرستانم بود. یک کافه کوچک در نزدیکی واحد تهران جنوب دانشگاه آزاد راه انداختیم. هرچند ادامه تحصیل در مقطع دکترای رشته متالورژی محمد حسین را هزاران کیلومتر از من و خاطرات مان در کافه کوچکمان دور کرده، اما سرمای استخوان سوز تورنتو گرمای دوستی مان را کم نکرده است. به یاد تهران جنوب و خاطراتش در اول اسفند ماه ۱۳۸۸ کافه رستوران ۷۷ مجددا فعالیت اش را آغاز کرد. محیط صمیمانه ای که برای دانشجویان، ساندویچ های خانگی همراه با آبمیوه و قهوه اشانتیون سرو می شد. وقتی فرخ زمانی خواست تا مطلبی راجع به غذای سالم بنویسم، ناخودآگاه ذهن ام به دوران دانشجویی پر کشید و حال و هوای آن دوران فراموش نشدنی در ذهنم تداعی شد.

الان شب شده یا داری تا دیر وقت درس میخوانی! یا فیسبوک و ... به هر صورت دیر میخوابی و صبح صبحانه نخورده میرسی وسط کلاس. (محققان میگویند صبحانه اساس سلامت کلی بدن در طول عمر خواهد بود). کلاس را هم که چون جلسه قبل غایب بودی برایت خسته کننده است، دنبال یه چیزی میگردی که این جلسه هم تمام شود یا به لهجه استاد گیر میدی یا ...

حالا ظهر است و حسابی گرسنه هستی، توی دانشگاه غذای باب میل هم نمیتوانی پیدا کنی. دنبال نزدیکترین جا می گردی، میرسی پاساژ دانشجو یک ظرف سیب زمینی سرخ کرده با سس زیاد یا ...

روغن سرخ کردنی باید نقطه دود بالایی داشته باشد، یعنی در درجه حرارت بالا روغن دود کند، در آن موقع ترکیب آن شروع به تغییر میکند و کف هایی روی آن تشکیل میشود که حاوی آکرولپین است و چشم را می سوزاند. بعلاوه غذاهای سرخ کرده سرطان های کولون، پروستات و ریه را افزایش می دهند. از آنجا که این غذا ها عمدتاً به شکل سرخ کردنی و با مصرف روغن زیاد تهیه میشوند ، علاوه بر کالری زیاد می توانند به علت مصرف روغن های نامناسب با اسید های چرب اشباع شده و ترانس بالا زمینه بروز بیماری های قلبی و عروقی را در فرد ایجاد کند و سلامت فرد را به خطر بیندازد.

در اثر سرخ کردن سیب زمینی علاوه بر اسید های چرب ترانس در ترکیب آکوبلامید و پروکسید نیز در سیب زمینی تولید می شود که سرطان زا و برای کبد نیز مضر است.

به هر صورت با شکم پر سر کلاس بعدازظهر حاضر می شوی، غذایی به مغزت نرسیده Brain Foods مغز انسان نیاز زیادی به انرژی، ویتامین ها و مواد معدنی دارد و در اینصورت بروز تغییرات در میزان و نحوه دریافت آنها، وضعیت شیمایی مغز و عملکرد سلولهای مغزی و سطوح ناقلین شیمیایی نوروتونس میتورها نیز دچار تغییر خواهد شد که این امر به نوبه خود سبب تغییرات رفتاری، کاهش توانایی حل مشکلات و اختلال عملکرد مغز می شود. به هر حال ترم تمام میشود و امتحانات می رسد ...

وقت کم داری و خروار ها جزوه توی قفسه ها مثل آدم خوار شده اند. آخر ترم است مجبوری بین درس خواندن هایت وقتی برای پر کردن شکمت بگذاری. سراغ غذاهای آماده می روی. اما غافل از این که سوسیس و کالباس باعث افزایش ابتلا به سرطان میشود. بنابراین برای خنثی کردن این عامل خوردن میوه و سبزیجات تازه که سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند، همراه با فرآورده های سوسیس و کالباس برای پیشگیری از سرطان ضروری است.

متخصصان تغذیه، همواره به افراد توصیه می کنند با اتخاذ عادات غذایی سالم علاوه بر تامین نیاز بدن به انرژی حتی الامکان خود را از اثرات عوامل بیماری زا حفظ کنند.

مراحل تهیه غذا شمال فرآوری، توزیع و مصرف به صورت یک زنجیره درهم تنیده است و چنانچه هر یک از این اجزا دچار نقص یا کمبود شود، دیگر قسمت ها نیز از ان تتاثر خواهد شد و به طور کلی سلامت نهایی غذا مستلزم تامین سلامت همه این اجزاست البته ویژگیهای دیگری نیز برای غذای سالم در نظر گرفته میشود، از جمله اینکه حتی الامکان به حالت طبیعی و کامل نزدیک تر بوده، تحت حداقل پردازش قرارگرفته ، مواد مغذی و فیبر موجود در آن حذف نشده و فاقد افزودنی های سنتیک باشد.

برای پیشگیری از سرطان ها بیماری های قلب و عروق و دیابت و بالاخره افزایش طول عمر، تغذیه مناسب باید در دستور کار رستوران ها و فست فود های کشور قرار گیرد.

به هر ضرب و زوری شده درس ها پاس شده اند. ۲۵ صدم کافی بود تا از شر مشروطی فرار کنی و خیالت راحت است که فعلا خطر اخراجی تهدیدت نمیکند. ترم جدید شروع شده و شب زنده داری و فیسبوک بازی سرگرمی شب تا صبح است. کله سحر به هوای کلاس بیرون میزنی بدون صبحانه . سر کلاس چرت میزنی و به هوای ناهار هم یک ظرف سیب زمینی با سس زیاد و ... معده ات کم کم میسوزد و شاید آن روز برای فکر کردن به غذای سالم کمی دیر شده باشد.

برگرفته ار خاطرات موسس کافه رستوران 77

RW

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات